O Alternatywnych środkach wyrazu*

Tegoroczny Obóz Sztuk Pięknych z tytułowym hasłem „Alternatywne środki wyrazu” to propozycja wyjazdu, którego koncepcja odbiega od tradycyjnego pleneru malarskiego. Oferta skierowana jest do osób poszukujących swojego indywidualnego sposobu wypowiedzi na polu plastycznym, które z ciekawością i zaangażowaniem będą starały się uczestniczyć w starannie dopracowanym cyklu warsztatów i osiągną jak najlepsze rezultaty. Obóz Sztuk Pięknych, którego organizatorami są Fundacja “Nowolipki” oraz Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie to projekt realizowany dla młodzieży, która pragnie rozpocząć swoją przygodę ze sztuką oraz marzy o pełnym wyrażeniu siebie, a także dla tych, którzy odnaleźli już swoje artystyczne dusze i planują życie związać na stałe z twórczym tworzeniem.

Obóz Sztuk Pięknych – “Alternatywne środki wyrazu” prowadzony będzie w sposób interdyscyplinarny, tak by każdy uczestnik miał zarówno wybór środków artystycznych dostosowanych do własnych zainteresowań i tym samym znalazł coś ciekawego dla siebie.

Od fotografii do grafiki, poprzez malarstwo olejne będziemy zajmować się zagadnieniami, jakimi posługują się profesjonaliści i sprawimy, że świat możliwości i bogactwa środków wyrazu zostanie skutecznie przeczesany przez młode, pomysłowe osoby – uczestników Obozu.

Struktura wyjazdu będzie oparta na codziennych zajęciach prowadzonych przez plastyków z przygotowaniem pedagogicznym związanych z wydziałem Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz artystów z Państwowego Ogniska Artystycznego. Przygotowane przez nich zagadnienia to poza tradycyjnym malarstwem plenerowym szereg zagadnień graficznych tj. gipsoryt, linoryt, szablon, mural, monotypia, anthotypia, ebru malowanie na wodzie, pinhole, kaligrafia w skali makro, oraz odlewy. Każde z w/w zadań poprzedzone będzie krótką prelekcją oraz wykładem poświęconym zadanej technice realizacji. Uczestnicy będą mogli zobaczyć podczas prezentacji na podstawie relacji oraz zdjęć i krótkich filmów instruktażowych jak pracuje się na uczelni wykorzystując w praktyce omawiane sposoby działania. Zagadnienia bliższe grafice warsztatowej tj. gipsoryt, linoryt, monotypia, szablon pozwolą na zmierzenie się z podstawowymi zagadnieniami na stałe funkcjonującymi przy tej dyscyplinie. Poznaniu wartości odbitki, czyli podstawowej cechy grafiki jaką jest możliwość powielania, zapoznanie się z właściwościami matrycy i myśleniu projektowym ponieważ prawie wszystkie techniki druku wklęsłego i wypukłego zmuszają do pracy w odbiciu lustrzanym.

Ponadto wybrane warsztaty będą realizowane bez użycia specjalistycznego sprzętu w postaci pras czy specjalnych drogich papierów do odbitek a z wykorzystaniem otaczającej nas przyrody. Mimo, iż będziemy z dala od cywilizacji stworzymy wspólnie mural – nierozłączną działalność artystyczną w dzisiejszym świecie pełnym aglomeracji. Pokażemy, że to dyscyplina wymagająca solidnego przygotowania, polepszająca umiejętności manualne i zmuszająca do pracy w większych zespołach. To warsztat, który daje wiele radości gdyż efekt można uzyskać stosunkowo łatwo, oczywiście przy zaangażowaniu całej grupy.

Kolejną świetną zabawą dla Uczestników, której tajniki są nieznane przez większość rozpoczynających swoją zabawę z plastyką jak i dla tych średnio zaawansowanych będzie poznanie zasad naświetlania obrazu. Zajmiemy się fotografią alternatywną, której więszość efektów uzyskamy poprzez wykorzystanie naturalnych składników. Dla bardziej wytrwałych lub tych przywiązanych do tradycyjnej metody uzyskiwania obrazu na światłoczułych substancjach mamy do zbudowania swój własny aparat otworkowy. Pokażemy jakie są możliwości konstrukcji takiego sprzętu, nieograniczoną mnogość efektów wynikającą właśnie z możliwości zastosowania zużytych materiałów codziennego użytku dostępnych dla każdego. Na koniec przejdziemy do poznawania świata za pomocą rzeźby w sposób beziluzyjny, konkretny, przestrzenny i zmysłowy.

Malarstwo, tak tradycyjne w wyjazdach plenerowych, na Obozie Sztuk Pięknych będzie ukazane w sposób nowatorski a techniki zaskoczą nawet tych bardziej doświadczonych w pracy z pędzlem.

Poza tradycyjnym malarstwem olejnym, nauczymy malowania na wodzie czyli tradycyjnej tureckiej sztuki zdobienia papieru poprzez przenoszenie na niego wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją tzw. marmurkowanie. Dodatkowo będziemy uprawiać land-art a otaczającą nas rzeczywistość przekształcimy w galerię żywej sztuki.

Nasza propozycja pobudza każdy rodzaj zmysłów do działania i polepsza świadomość plastyczną. Jednak jej nadrzędnym celem jest zwrócenie młodych osób do zainteresowania się światem grafiki, malarstwa, fotografii czyli ogólnie pojmowanej sztuki. Otwarcie kilku przysłowiowych furtek pozwoli na inne spojrzenie w tę dziedzinę życia. To pewnego rodzaju inwestycja w młode, wrażliwe osoby i bezkompromisowa rozgrywka między innymi sposobami spędzania wolnego czasu. Bez najmniejszych wątpliwości lepsza.

Chcemy by ten Obóz stał się przepustką do wymiany doświadczeń artystycznych oraz pragniemy obudzić w każdym człowieku twórcę ponieważ wiemy, iż jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Projekt Obóz Sztuk Pięknych to twórczy wyjazd przewidziany dla warszawskiej młodzieży ponadgimnazjalnej realizowany na terenie Polski. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki „Nowolipki” oraz Państwowe Ognisko Artystyczne w Warszawie. Projekt jest artystyczną propozycją spędzenia czasu wolnego (wakacje), niosącą określone wartości estetyczne, edukacyjne, kulturalne i poznawcze (w tym poznanie wybranego regionu Polski).

Obóz Sztuk Pięknych – Program:

Zgodnie z założeniami organizatorów w ramach Obozu Sztuk Pięknych odbędą się:

  • Warsztaty graficzne
  • Warsztaty malarsko-rysunkowe
  • Część teoretyczna
  • Atrakcje fakultatywne
  • Wystawy

Miejsce:

Gawrych Ruda – malownicza, spokojna I tradycyjna wieś położona w Wigierskim Parku Narodowym.. Od wschodu, zachodu i południa graniczy z czterema jeziorami: Wigry, Staw, Okrągłe oraz Długie Wigierskie. Sam Ośrodek położony jest nad zatoką Uklei, będącą wrotami do wód jeziora Wigry, otoczony lasami północnej rubieży Puszczy Augustowskiej i znajduje się w granicach Wigierskiego Parku Narodowego. To położenie jest gwarantem wypoczynku dzięki możliwości oderwania się od spraw codziennych i miejskiego zgiełku.

Organizatorzy w ramach Obozu Sztuk Pięknych zapewniają:

  • nocleg w domkach typu Mikołajek w Młodzieżowym Ośrodku Edukacyjno-Wychowawczym “Zatoka Uklei” w Gawrych Ruda nad jeziorem Wigry,
  • pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja),
  • transport,
  • materiały plastyczne do każdego z warsztatów (w tym: podobrazia malarskie, różne rodzaje farb do każdej z poznawanych technik, medium do farb, pastele, szkicowniki, materiały do grafiki warsztatowej),
  • wykłady multimedialne,
  • ubezpieczenie,
  • indywidualne korekty profesjonalnych artystów plastyków,
  • warsztaty artystyczne,
  • opiekę koordynatora projektu,
  • dodatkowe atrakcje.

Formularz zgłoszenia chęci uczestnictwa w Obozie Sztuk Pięknych 2017

Projekt realizowany we współpracy z Państwowym Ogniskiem Artystycznym w Warszawie

www.poa.waw.pl