Na warsztatach koloru i kompozycji poznamy zasady klasycznej kompozycji oraz wyjaśnimy pojęcia tj. złoty podział, mocne punkty obrazu, kolor, kontrast, nasycenie, linia i plama. Dowiemy się jak kierunki i rodzaj oświetlenia wpływają na ostateczny wygląd dzieła oraz poznamy strategie kompozycyjne oraz kolorystyczne wykonując ćwiczenia praktyczne.

Kompozycja zawsze była jednym z podstawowych narzędzi artystycznego wyrazu. Artyści poszczególnych epok wciąż poszukiwali nowych sposobów na rozmieszczenie elementów swoich dzieł, by poprzez relacje między nimi wywoływać na widzu wrażenie harmonii bądź chaosu, statyczności lub dynamiki, równowagi bądź dominacji. W XXI wieku kompozycja ma wciąż ogromne znaczenie, nie tylko w sztukach tradycyjnych, ale także w grafice użytkowej, projektowaniu graficznym, typografii czy druku.

Warsztaty obejmują naukę pojęć związanych ze strukturą wewnętrzną dzieła. Pokazują w jaki sposób planować sztukę aby osiągnąć zamierzony efekt m.in. poprzez odpowiednie dobranie proporcji, kształtów, kolorów, faktur i położenia danych obiektów. Odpowiednie operowanie tymi elementami kompozycji daje efekt w postaci różnych nastrojów i przeżyć jakich może doświadczyć odbiorca.

Warsztaty zawierają również naukę o barwach, która będzie wykorzystywana do schematycznego planowania projektu, realizowanego w wybranym medium. Na program warsztatów składa się cykl ćwiczeń wprowadzających w kluczowe zagadnienia narracji wizualnej oraz zadania pobudzające wyobraźnię i rozwijające umiejętności świadomego projektowania.