Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zainteresowanych działaniami przestrzennymi. Warsztaty przestrzenne to cykl ćwiczeń bazujących na zagadnieniach zbliżonych do tematów kompozycji i projektowania urbanistycznego, scenograficznego, rzeźbiarskiego, przestrzennego czy wnętrz. Uczestnicy zajęć poznają różne rodzaje kompozycji przestrzennej i rozmaite sposoby kształtowania materiałów, a także pogłębią wiedzę na temat wpływu koloru i światła na formę.

Pod okiem scenografa, za pomocą prostych środków technicznych oraz plastycznych, w oparciu o projekt zbudujemy makietę filmową, stworzymy rzeźbę z papierowych pasków, udekorujemy własny pokój czy zaprojektujemy podwórko pod domem. Poprzez edukację i działania plastyczne, młodzież będzie się uczyła doboru odpowiednich środków artystycznych, stosowania faktur, narządzi w tworzeniu makiety, a także zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat wymiarów i skali.

Czas realizacji zajęć pokrywa się z rokiem szkolnym i trwa od października do czerwca. Ponadto w czerwcu i we wrześniu realizowane są warsztaty finałowe, będące ukoronowaniem całorocznej pracy. Cykl warsztatów zakończymy wykładem podsumowującym wielomiesięczną pracę oraz pokazem przedstawienia przygotowanego przez uczestników zajęć.